Ermeni yazım denetleyicisi
Şimdi İndirin
 Morphology

Western Armenian


ցաւելու → ցաւիլ (verb)
(Future Participle)
(Infinitive) • Genitive case
(Infinitive) • Dative case

Matching Word Forms


ցաւելու → ցաւել
 Sözlük

Աղբիւր՝ Բառգիրք հայերէն լեզուի։ Անդրանիկ Վրդ. Կռանեան, Պէյրութ, 1998։ Էջ 466։



Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 507
Yeni!
ՑԱՒԵԼ ցաւեցի և ցաւեցայ
չէզոք բայ
    1. Ցաւ զգացվել մարմնի որևէ մասում։

գաւառական նշանակութիւն 2. Երկունքը բռնել, երկունքի ցաւ զգալ։
    3. Ցաւ զգալ մէկին հասած աղէտի համար, ցաւակցել։


    4. Ափսոսալ, տհաճութիւն յայտնել։

    5. Սրտնեղել, նեղանալ, սիրտը մէկից մնալ։

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 2224
Yeni!
(beta)

Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 2328
Yeni!
(beta)
 Usage beta 2 citations 

Usage of matching Word Forms


Yeni! Explore the usage of the word form ցաւելու in the Corpus of Western Armenian.
Ayrıca bu sözlüklerde "ցաւելու" için arama:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations