Ermeni yazım denetleyicisi
Şimdi İndirin
 Morphology

Western Armenian


կ՚եփեն → եփել (verb)
Present Tense • Indicative Mood • Third Person • Plural
 Sözlük

Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 122
Yeni!
ԵՓԵԼ եփեցի
ներգործական բայ
    1. Հում կերակրանիւթը ջրի մէջ եռացնել, կակղացնել և ուտելի դարձնել։

    2. Առհասարակ՝ հում կերակրանիւթը ուտելի դարձնել կրակի ներգործութեամբ։

    3. Հում աղիւսը կրակի ներգործութեան ենթարկել, որպէսզի կարծրանայ ու քարանայ. թրծել։

հին նշանակութիւն 4. Կերակուրը մարսել։

գաւառական նշանակութիւն 5. Կարգադրել, սարքել։
ԵՓԵԼ եփեցայ
Եփել-թափել
Տե՛ս եւ Եփվել։



Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 628
Yeni!
(beta)



Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 597
Yeni!
(beta)
 Usage beta 10 citations 

Usage of matching Word Forms


Yeni! Explore the usage of the word form կ՚եփեն in the Corpus of Western Armenian.
Ayrıca bu sözlüklerde "կ՚եփեն" için arama:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations