Армянская проверка орфографии
загрузить HySpell сейчас
 Morphology

Western Armenian


ծախուելու → ծախուիլ (verb)
(Future Participle)
(Infinitive) • Genitive case
(Infinitive) • Dative case
 Словарь

Источник: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): стр. 203
Новинка
ԾԱԽԵԼ ծախեցի
ներգործական բայ
    1. (Փող կամ մի այլ բան սպառել մի նպատակի համար, մաշել, վատնել), Տե՛ս Ծախսել։

հին նշանակութիւն 2. Ոչնչացնել, կոտորել, սպանել։

    3. Ապրանքը վաճառելով սպառել, այլեւս չունենալ վաճառելու։

    4. Վաճառել։

Փոխաբերաբար
    5. Փոխանակել։
    6. Գնահատել։
    7. Ձեւացնել մի բան, պանծալ, կամենալ այս-ինչ կերպ երեւել։

Բաղադրեալ Բայեր

ԾԱԽԵԼ (եցայ),
ԾԱԽՎԵԼ ծախվեցի

Источник: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): стр. 951
Новинка
(beta)



Источник: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): стр. 900
Новинка
(beta)
 Usage beta 3 citations 

Usage of matching Word Forms


Новинка Explore the usage of the word form ծախուելու in the Corpus of Western Armenian.
Найти слово "ծախուելու" также в следующих словарях

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations