Армянская проверка орфографии
загрузить HySpell сейчас
 Morphology

Western Armenian


եփուելու → եփուիլ (verb)
(Future Participle)
(Infinitive) • Genitive case
(Infinitive) • Dative case
 Словарь

Источник: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): стр. 122
Новинка


ԵՓԵԼ եփեցի
ներգործական բայ
    1. Հում կերակրանիւթը ջրի մէջ եռացնել, կակղացնել և ուտելի դարձնել։

    2. Առհասարակ՝ հում կերակրանիւթը ուտելի դարձնել կրակի ներգործութեամբ։

    3. Հում աղիւսը կրակի ներգործութեան ենթարկել, որպէսզի կարծրանայ ու քարանայ. թրծել։

հին նշանակութիւն 4. Կերակուրը մարսել։

գաւառական նշանակութիւն 5. Կարգադրել, սարքել։
ԵՓԵԼ եփեցայ
Եփել-թափել
Տե՛ս եւ Եփվել։

Источник: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): стр. 628
Новинка
(beta)



Источник: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): стр. 597
Новинка
(beta)
 Usage beta 4 citations 

Usage of matching Word Forms


Новинка Explore the usage of the word form եփուելու in the Corpus of Western Armenian.
Найти слово "եփուելու" также в следующих словарях

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations