Vérificateur d'orthographe arménien
téléchargez HySpell maintenant
 Morphology

Western Armenian


խաբելու → խաբել (verb)
(Future Participle)
(Infinitive) • Genitive case
(Infinitive) • Dative case
 Dictionnaire

Աղբիւր՝ Բառգիրք հայերէն լեզուի։ Անդրանիկ Վրդ. Կռանեան, Պէյրութ, 1998։ Էջ 167։





Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 175
Nouveau!
ԽԱԲԵԼ խաբեցի
ներգործական բայ
    1. Խօսքով կամ գործով ուրիշին մոլորութեան մէջ ձգել։

    2. Խարդախութիւն անել առևտրի մէջ։

    3. Սուտ բան հաւատացնել։

    4. Կեղծել, ձեւանալ։

    5. Խոստանալ և չկատարել։

    6. Հրապուրել, շլացնել։

Բաղադրեալ Բայեր

ԽԱԲԵԼ (խաբեցայ),
ԽԱԲՎԵԼ խաբվեցի

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 860
Nouveau!
(beta)



Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 810
Nouveau!
(beta)

Mots similaires
խաբելով
 Usage beta 39 citations 

Usage of matching Word Forms


Nouveau! Explore the usage of the word form խաբելու in the Corpus of Western Armenian.
Aussi la recherche pour "խաբելու" dans ces dictionnaires:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations