Armenische Rechtschreibprüfung
Erhalten HySpell
 Morphology

Western Armenian


լեցնեն → լեցնել (verb)
Present Tense • Subjunctive Mood • Third Person • Plural
 Wörterbuch

Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 168
Neu!

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 830
Neu!
(beta)

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 821
Neu!
(beta)

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 857
Neu!
(beta)
ԼԵՑՆԵԼ
ներգործական բայ
    1. պարապ աման մը լեցուն դարձնել (ջուրով՝ կերակուրով, եւ այլն) Հակառակը՝ պարպել, դատարկել։

    2. փոս մը՝ ծակ մը խցել՝ փակել (հողով՝ կիրով՝ աւազով՝ լաթով եւ այլն): Հակառակը՝ ծակ բանալ, փոս փորել։

    3. դիզել՝ կուտակել բան մը մէկու մը առջեւ (թուղթ՝ զիրք, եւ այլն Հակառակը՝ վերցնել, հաւաքել։

    4. հարցարանի մը պատասխանները գրել բաց՝ պարապ տողերուն վրայ.

    5. ուրախութեամբ՝ տրտմութեամբ համակել (մէկու մը սիրտը).

    6. ապրանք բեռցնել (նաւու մը մէջ).

    7. ատելութիւն սերմանել (հակառակորդներու սիրտին մէջ), նախապաշարել.

    8. միջուկը պարպուած սմբուկին՝ դդումին մէջ ձաւար՝ բրինձ՝ միս՝ լոլիկ թխել՝ լիցքաւորել.

    9. լիացնել՝ ամբողջացնել պակաս մը. օրինակ՝
    10. միախառնել (թոյն գինիի մէջ կամ շաքար թէյի մէջ).

    11. ծաւալել (ծուխ՝ մուխ՝ գարշահոտութիւն՝ անուշահոտութիւն սենեակի մը մէջ).

    12. պարապ՝ թափուր ձգուած աթոռ, մը գահակալով մը օժտել.

    13. մէկու մը փորը՝ սիրտը՝ գլուխը կապար տեղաւորել՝ տեղացնել.

    14. կին մը յղիացնել.

    15. մէկու մը միտքը սուտերով խճողել.

    16. հանդիսասրահ մը հանդիսականներով ճոխացնել. Հակառակը՝ ամայացնել։

    17. դպրոց մը աշակերտներով առատացնել՝ կենդանացնել.

    18. սեղան մը ուռճացնել (ուտելիքով-խմելիքով).

    19. պարապ ձգուած պաշտօնատեղի մը գրաւել:

Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 775
Neu!
(beta)

Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 767
Neu!
(beta)
 Usage beta 11 citations 

Usage of matching Word Forms


Neu! Explore the usage of the word form լեցնեն in the Corpus of Western Armenian.
Auch für das Wort "լեցնեն" Suche in diesen Wörterbüchern:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations