Armenische Rechtschreibprüfung
Erhalten HySpell
 Morphology

Western Armenian


եփուելու → եփուիլ (verb)
(Future Participle)
(Infinitive) • Genitive case
(Infinitive) • Dative case
 Wörterbuch

Source: Յարութիւն Թ. Գայայեան, Բառարան Գանձարան Հայերէն Լեզուի. Գահիրէ: Տպագրութիւն Գալֆա (1938): p. 122
Neu!


ԵՓԵԼ եփեցի
ներգործական բայ
    1. Հում կերակրանիւթը ջրի մէջ եռացնել, կակղացնել և ուտելի դարձնել։

    2. Առհասարակ՝ հում կերակրանիւթը ուտելի դարձնել կրակի ներգործութեամբ։

    3. Հում աղիւսը կրակի ներգործութեան ենթարկել, որպէսզի կարծրանայ ու քարանայ. թրծել։

հին նշանակութիւն 4. Կերակուրը մարսել։

գաւառական նշանակութիւն 5. Կարգադրել, սարքել։
ԵՓԵԼ եփեցայ
Եփել-թափել
Տե՛ս եւ Եփվել։

Source: Ստեփան Մալխասեանց, Հայերէն բացատրական բառարան. Երեւան: Հայկական ՍՍՌ Պետական Հրատարակչութիւն (1944): p. 628
Neu!
(beta)



Source: Գնէլ արքեպիսկոպոս Ճէրէճեան, Փարամազ Կ. Տօնիկեան եւ Արտաշէս Տէր Խաչատուրեան, Հայոց լեզուի նոր բառարան. Պէյրութ: Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն (1992): p. 597
Neu!
(beta)
 Usage beta 4 citations 

Usage of matching Word Forms


Neu! Explore the usage of the word form եփուելու in the Corpus of Western Armenian.
Auch für das Wort "եփուելու" Suche in diesen Wörterbüchern:

Explanatory

Thesaurus

Western Armenian

Neologisms

Rhyming

Word Structural

Etymological

Dialectal and Idiomatic

Orthographic

Classical Armenian

Middle Armenian

Early Modern Armenian

Foreign word

Names

Place names

Plant names

Specialized

Abbreviations